دومان به‌عنوان سگ امداد و نجات هلال احمر و یکی از باهوش‌ترین زنده‌یاب‌های حوادث که در ۳۰ عملیات موفق به نجات ۵۰ جان انسان‌ گرفتار در زیر آوار و بهمن شده بود بر اثر بیماری سرطان جان سپرد. این سگ نخستین سگ عملیات راپل خاورمیانه نیز بود.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، «دومان» 11ساله در زلزله مرداد ماه سال 91 در مناطق اهر، هریس و ورزقان توانست علاوه بر نجات افراد زیر آوار اجساد جان‌باختگان را نیز پیدا کند.

در این رابطه یاشار شادپور ــ امدادگر 38ساله هلال احمر آذربایجان شرقی و مربی این سگ با بیان اینکه دومان از‌ نژاد «ژرمن شپرد» و جزو مشهورترین سگ‌های کار بین سگ‌های پلیس و نگهبان است، گفت: دومان توله 45روزه بود که به هلال احمر منتقل شد و من از 9ماهگی آموزش او را آغاز کردم و در دوسالگی نیز موفق شد همه آموزش‌ها را فرا بگیرد.

وی ادامه داد: پس از پایان آموزش‌ها با دعوت از هافمن مربی بین‌المللی صلیب سرخ ‌دوره‌های ویژه‌ای در ایران برگزار شد و من به‌همراه تمامی مربیان سگ‌های جست‌وجو و نجات جمعیت هلال احمر ایران، 4 سال زیر نظر وی دوره تخصصی مربیگری سگ‌ها را یاد گرفتیم و بعد از این مدت کارایی سگ‌ها بسیار بالا رفت. دومان به‌معنی مه کوهستان است و او یکی از سگ‌های منحصر به فرد در امداد و نجات بود که در بیش از 30 عملیات حضور داشت و در این عملیات‌ بیش از 50 مورد کشف افراد زنده زیر آوار و همچنین اجساد داشت

به گزارش هلال احمر، این مربی امداد و نجات گفت: این سگ بسیار باهوش بود و با کمترین خطا محل کسانی را که زیر آوار مانده بودند نشان می‌داد.

دومان، نخستین سگی بود که توانست عملیات راپل و فرود در منطقه کوهستانی را انجام دهد و 14 اردیبهشت 90 در منطقه بزگوش سراب بود که بر اثر بهمن یک کوهنورد در حین صعود زیر برف مفقود شده بود ولی برای نخستین‌بار در ایران و خاورمیانه در عملیات واقعی این سگ توانست از ارتفاع 86متری فرود آید و فرد مفقودشده را پیدا کند.

این مربی سگ‌های نجات ادامه داد: همچنین مرداد سال 91، وقتی زلزله ورزقان و اهر اتفاق افتاد من در اداره بودم. چند روز قبل همراه با «دومان» از عملیات سیل زنجان بازگشته بودیم، فوراً برای عملیات امداد و نجات به منطقه ورزقان اعزام شدیم. نخستین اعلام نیاز مربوط به روستای میرزالو بود. این روستا در 8کیلومتری ورزقان و در یک دره قرار داشت. وقتی وارد شدیم تیم‌های امدادگر آنجا بودند و به ما گفتند یک دختر و پسر 16 و 13ساله همراه پسر 6ساله‌ای زیر آوار مانده‌اند، آنها نمی‌دانستند که این سه نفر زیر کدام قسمت آوار هستند؛ هرلحظه ممکن بود بر اثر پس‌لرزه بقیه ساختمان هم فرو ریزد. نزدیک یک دیوار متوجه شدم که «دومان» یک لحظه واکنش نشان داد و پارس کرد، سریع نگاه کردم دیدم سر یکی از پسرها بیرون است. با کمک امدادگران این پسر 13ساله را نجات دادیم، در ادامه دومان به‌خلاف جایی که مردم روستا ادعا می‌کردند دختر نوجوان و برادرش در آن قرار دارند نقطه دیگری را به ما نشان داد که با جست‌‌وجو در آن مکان اجساد آنها را پیدا کردیم.

وی خاطرنشان کرد: دومان در بسیاری از مانورها شرکت داشت و در عملیات برون‌مرزی نیز امدادرسانی کرده بود. 11 سال همراه با او در عملیات‌ مختلف حضور داشتم و همه لحظاتی که کنار او بودم پر از خاطره است. او کهنسال شده بود و سه هفته قبل به بیماری سرطان تهاجمی مبتلا شد و روز چهارشنبه جان باخت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


راه های ارتباط با ما

support@animalid.ir

: شماره های تماس با ما
021-44036214
ساعت تماس 9 صبح تا 7 عصر