نقش سگ در زندگی انسان

سگ ها در طول تاریخ خدمات زیادی به انسانها رسانده اند و با پیشرفت روز افزون علم به استفاده هایی که می شود از توانایی های آنها داشت، افزوده می شود. مهم ترین کارهایی که سگها برای کمک به انسانها انجام می دهند را می‌توان به چندین بخش طبقه بندی کرد که برخی از آنها عبارتند از:

 

__  سگ های زنده یاب

سگ هایی هستن که پس از گذراندن دوره های آموزشی جهت کشف اجساد و افراد زنده بعد از بلایای طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند. این سگ ها به بوی انسان زنده و مرده حساس هستند و س از جستجو و استشمام پس از پیدا کردن انسان مرده و یا زنده شروع به واق کردن می کنند. از این سگ ها در هلال احمر، سازمانهای اورژانسی، اتش نشانی ها و سازمانهای مقابله با بلایای طبیعی استفاده می شود.

 

__  سگ های راه یاب برای نابینایان

یکی از با ارزش ترین سگها که با قوانین شهروندی، حرکت در خیابانها، مغازه‌ها و محل زندگی فرد نابینا آشنا بوده و فرد نابینا را در منزل و بیرون از منزل راهنمایی می‌کند.

 

 __  سگ های کمک رسان به ناشنوایان

سگ های شنوائی، برای خدمت رسانی به افراد ناشنوا و یا کم شنوا آموزش دیده و به صاحب خود جهت مطلع کردن وی از صداهای مهم مانند: زنگ درب و یا کوبیده شدن درب، صدای زنگ هشدار دود، زنگ ساعت، صدا نمودن نام صاحب سگ از طرف دیگران و دیگر صداهائی که برای صاحب سگ، اطلاع از آنها ضروری می باشد، هشدار می دهند.

 

__  سگ های نگهبان

این سگ ها برای نگهبانی از منازل و باغ‌ها، نگهبانی اشخاص یا نگهبانی وسایل شخصی مورد تربیت قرار می‌گیرند.

 

__  سگ های مسیریاب کوهستان

این سگ ها برای خدمت به جنگلبانان در شناسایی کوهستانها، و  کمک به کوهنوردان جهت پیدا کردن مسیر صحیح تربیت می‌شوند. این سگ ها قادرند مسیر بسیار طولانی را بدون توقف حرکت کنند و می توانند مناطق مختلف را از طریق بوی خاک آن منطقه شناسایی کنند.

 

__  سگ های جستجوگر

این سگ ها در زندانها بعد از فرار زندانی با بو کردن وسایل زندانی یا تختخواب آنها شروع به جستجو در صحراها یا مناطق بسیار بزرگ می‌کنند. همچنین می توانند رد اشخاصی را که در یک منطقه گم شده اند گرفته و آنها را پیدا کنند.

 

__  سگ های شکار

این سگ ها با سکوت کامل به همراه صاحب خود به شکار می روند و بعد از شلیک شدن تفنگ به دنبال شکار رفته و آن را برای صاحب خود می‌آورند، به راحتی شکار را که در رودخانه افتاده یا در جایی که چشم انسان از پیدا کردن آن محروم است پیدا کرده و به صاحب خود باز می‌گردانند. روش جستجو با شناسایی خون شکار زخمی می‌باشد. این سگها قادر هستند شکار را قبل از شکار شدن بترسانند و به سمت شکارچی تغییر مسیر دهند.

 

__  سگ های ارتش

جهت کشف مین زمینی و پیدا کردن بمب، دفاع از زمینهای پایگاه ارتش، شناسایی افراد غریبه یا غیر ارتشی مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه های درست تربیت شده قادر به انجام عملیات تاکتیکی ارتشی در کنار نیروی خط اول جنگ به همراه پیاده نظام می باشند.

 

__  سگ های پلیس

سگ پلیس یکی از پرکاربرد ترین و با ارزش ترین رشته ها در تربیت سگ می‌باشد. سگ پلیس آموزش می‌بیند که چگونه جستجو، دفاع، تعقیب و شناسایی کند و توانایی درک و کمک در عملیات تاکتیکی و گروگان گیری دارد.

 

__  سگ های کشف مواد مخدر

این گونه جهت کشف مواد مخدر در خدمت پلیس و سازمانهای مبارزه با مواد مخدر، در بین راهها، فرودگاه‌ها و کشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

بازگشت به صفحه خبرها...

 


راه های ارتباط با ما

support@animalid.ir

: شماره های تماس با ما
021-44036214
ساعت تماس 9 صبح تا 7 عصر