استفاده از ۶۴ سگ زنده یاب هلال احمر در مواقع بحران
  • رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: سازمان امداد و نجات هلال احمر از ۶۴ سگ زنده یاب برای نجات مصدومان و مفقودین در مواقع بحران استفاده می‌کند. تمام این سگ‌ها تربیت شده و ۱۴ نوع تست را گذرانده‌اند. 

 

به نقل از خبرگزاری فارس سازمان امداد و نجات هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، در راستای امداد رسانی سریع و به موقع و جستجوی مفقودین بعد از زلزله، آوار و ریزش بهمن از سگ های زنده یاب بهره می گیرد، همچنین هم اکنون شصت و چهار قلاده سگ زنده یاب در مجموعه امداد و نجات هلال احمر کل کشور و در هر استان به تفکیک دو قلاده سگ برای موارد اضطراری وجود دارد.

 در گفتگویی در این باره رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به تربیت و پرورش سگ های زنده یاب گفت: این سگ ها از نژاد ژرمن شپهرد هستند که از 2 تا 4 ماهگی به مدت 2 سال تحت آموزش های خاص قرار می گیرند. وی اقزود چهارده نوع آزمایش هوش و عاطفی از این سگ ها گرفته می شود که سگ های وحشی و آنهایی که ضریب هوشی پایینی دارند از لیست سگ های تحت آموزش حذف می شوند.

ایشان در ادامه از برگزاری دوره آموزشی «آنست» برای نگهداری سگ های تجسس به امدادگران در تهران خبر داد و گفت: در این دوره آموزش زنده یابی برای سگ های امدادی در آوارهای خشتی و گلی، ساختمان و آپارتمان و محبوسین برف و بهمن داده می شود، همچنین برای نخستین بار امدادگران علاوه بر آموزش کار با سگ های زنده یاب نحوه کار با دستگاه های الکترونیکی زنده یاب را هم فرا می گیرند تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنند.

در خبری دیگر از جهان نیوز به نقل از تسنیم، سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به برگزاری دوره ویژه برای بالا بردن سطح کیفی آموزش های سگ‌های زنده یاب ایرانی به واسطه استفاده از مربیان صلیب سرخ آلمان گفت: آموزش سگ‌های زنده‌یاب با گویش فارسی است ولی زبان تفهیمی سگ‌های موادیاب به زبان فرانسوی صورت می‌پذیرد.

  • به گزارش جهان به نقل از تسنیم، با توجه به فرارسیدن هفته هلال احمر و صلیب سرخ برنامه‌های متنوع و متعددی در این هفته از سوی سازمان‌های زیر مجموعه جمعیت هلال احمر برگزار می‌شود که بر این اساس حسین درخشان سخنگوی سازمان امداد و نجات در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به برگزاری یک دوره آموزش خاص و پیشرفته برای سگ‌های زنده ‌یاب ایران اظهار داشت: در نیمه دوم اردیبهشت ۶۰ قلاده سگ زنده یاب از سنین ۶ ماهه تا ۵ ساله تحت نظر مربیان مطرح صلیب سرخ آلمانی این دوره‌های آموزشی را فرا می‌گیرند.

ایشان در توضیح نحوه آموزش‌های مربوط به سگ‌های زنده‌یاب که در عملیات‌های جست‌وجو و نجات در حوادث گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند، عنوان کرد: آموزش این سگ‌ها از ۳ تا ۴ ماهگی شروع می‌شود و به مدت ۲ سال به طول می‌انجامد که این آموزش‌ها در ۲ بخش فرامین اصلی از جمله آموزش‌های مربوط به هدایت سگ‌ها به محل حوادث و همچنین آموزش‌های جست‌وجو و نجات تعریف می‌شود.
درخشان با اشاره به اینکه هر سگ زنده‌یاب دارای یک مربی می باشد، افزود: لذا وقتی عنوان می‌شود ۶۰ سگ زنده‌یاب تحت آموزش قرار می‌گیرند به معنی آن است که ۶۰ مربی این سگ‌ها را هدایت می‌کنند.

وی در توضیح قیمت این سگ‌های زنده‌یاب عنوان کرد: توله این سگ‌ها به مبلغ دو میلیون تومان است، ولی یک سگ بالغ در حدود دوازده تا سیزده میلیون ریال قیمت دارد. البته به دلیل ماهیت وجودی سگ‌های زنده‌یاب و اهمیتی که دارند نمی‌توان قیمت مشخصی بر روی آنان قرار داد.

ایشان به تاریخچه حضور و آموزش سگ‌های زنده‌یاب در ایران اشاره کرد و به تسنیم گفت: سابقه ورود سگ‌های زنده‌یاب به اوایل سال‌های دهه هشتاد برمی‌گردد که بنیان گذاری آموزش این سگ‌ها در ایران توسط مربیان صلیب سرخ آلمان صورت پذیرفت. بنابر این هر ۲ سال یکبار برای ارتقای آموزش‌ها و بازآموزی‌های لازم مربیان معتبر صلیب سرخ آلمان برای ارائه این آموزش‌ها به ایران می‌آیند که در نیمه اردیبهشت ‌ماه امسال که مصادف با هفته هلال احمر است گردهمایی بزرگی برای ارتقای آموزش‌های سگ‌های زنده‌یاب ایران برگزار خواهد شد.

درخشان با بیان اینکه در حال حاضر در تهران ۸ قلاده سگ برای حوادث متعدد حضور و آماده هستند، عنوان کرد: در استانهای حادثه‌خیز از جمله کرمان و کرمانشاه نیز هر کدام از این استانها ۴ قلاده سگ زنده‌یاب دارند و در مجموع در هر استان ۲ قلاده سگ زنده یاب از چند سال گذشته آموزش و برای حوادث آمادگی حضور در امدادرسانی و عملیات جست‌وجو و نجات را دارند.

وی به اهمیت مربیان سگ‌های جست‌وجو و نجات اشاره کرد و بیان داشت: یک سگ زنده‌یاب به تنهایی برای عملیات‌های جست‌وجو و نجات و پیدا کردن افراد حادثه‌دیده کافی نیست، بلکه باید یک مربی این سگ‌های زنده‌یاب را در مناطق حادثه‌دیده راهنمایی و هدایت کند. براین اساس نقش مربیان سگ‌های زنده‌یاب بسیار کلیدی است. بنابراین سگ‌های زنده‌یاب با سگ‌های موادیاب بسیار متفاوت هستند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات در تشریح تفاوت سگ‌های زنده‌یاب با سگ‌های موادیاب عنوان کرد: نخستین تفاوت آنها این است که سگ‌های زنده‌یاب با مربی خودشان باید بسیار وفق داده شوند، به همین دلیل از روزهای نخست آموزش این سگ‌ها مربیان ایرانی وظیفه آموزش سگ‌های زنده‌یاب کشورمان را برعهده داشتند، بنابراین این سگ‌ها مفهوم و اصطلاحات زبان فارسی را متوجه می‌شوند، ولی سگ‌های موادیاب به دلیل اینکه از روز نخست دارای مربیان و آموزش‌های فرانسوی بودند با مولفه‌ها و زبان فرانسوی مفاهیم دستوری را متوجه می‌شوند.

درخشان خاطرنشان کرد: براین اساس در نیمه دوم اردیبهشت با دعوت از مربیان صلیب سرخ آلمان، آخرین دانش در حوزه سگ‌های زنده‌یاب و جست‌وجو و نجات به مربیان ایرانی انتقال پیدا می‌کند و در مدت حضور این مربیان آلمانی، سگ‌های زنده‌یاب ایرانی مورد تست‌های لازم قرار می‌گیرند تا آخرین وضعیت آنان برای حضور در حوادث متعدد کشور مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

بازگشت به صفحه خبرها...

 

 


راه های ارتباط با ما

support@animalid.ir

: شماره های تماس با ما
021-44036214
ساعت تماس 9 صبح تا 7 عصر